سیمان

تامین داخلی و صادرات انواع سیمان

کشورهای بسیاری در جهان در حال رشد هستند و نیازشان به محصولات سیمان در انواع پروژه‌های کوچک و بزرگ از قبیل ساختمان، سدسازی، پیاده‌رو و جدول‌بندی، یلوک‌های ساختمانی، و پروژه‌های دیگر در حال افزایش است. شرکت پترو تجهیزات یارا (YARA Petro Procurement) زیرمجموعه گروه بین­المللی یارا اراده سپهر (YES Group) با تاسیس دفتر در ترکیه و روسیه و همچنین همکاری با شرکت­های همکار خود در برخی کشورهای همسایه آماده تأمین و صادرات سیمان و کلینکر با قیمت رقابتی و شرایط تحویل مناسب است.

انواع سیمان
 • سیمان پرتلند تیپ-1 (سیمان پرتلند معمولی)C – type I:

در مواردی به کار می‌رود که هیچ گونه خواص ویژه مانند سایر انواع سیمان مورد نظر نیست.

 • سیمان پرتلند تیپ-2 (C – type II)

برای استفاده عمومی و نیز استفاده ویژه در مواردی که گرمای هیدراتاسیون متوسط مورد نظر است.

 • سیمان پرتلند تیپ-3 (C – type III)

برای استفاده در مواقعی که مقاومت‌های بالا در کوتاه مدت مورد نظر است.

 • سیمان پرتلند تیپ-5 (C – type V)

در مواقعی که مقاومت زیاد در مقابل سولفات‌ها مورد نظر باشد استفاده می شود.

 • سیمان سفید (White Cement)

برای استفاده در سطح ساختمان‌ها و مواقعی که استفاده از سیمان‌های بدون رنگ با مقاومت‌های بالا مورد نیاز باشد. از این سیمان در تولید انواع سیمان‌های رنگی استفاده می‌شود.

 • سیمان سرباره ای ضد سولفات ( Slag Cement)

در مواقعی که مقاومت متوسط در مقابل سولفات‌ها و یا حرارت هیدراتا سیون متوسط مورد نظر است، استفاده می‌شود.

 • سیمان پرتلند – پوزولانی (P.Cement)

در ساختمان‌های بتنی معمولی و بیشتر در مواردی که مقاومت متوسط در مقابل سولفات‌ها و حرارت هیدراتاسیون متوسط مورد نظر باشد استفاده می‌شود.

ترکیبات سازنده سیمان

مواد خام تشکیل دهنده سیمان اساسا از اکسیدهای کلسیم و سیلیسیم و آهن تشکیل شده ‌است. این مواد در کوره با هم ترکیب شده و غیر از مقداری آهک آزاد باقی مانده، که فرصت کافی برای فعل و انفعال نداشته‌است، ترکیبات شیمیایی جدید و پایداری نتیجه می‌شوند. در هنگام خنک کردن مصالح، براساس سرعت خنک کردن، مواد به صورت بلوری و بی‌شکل ظاهر می‌شوند. دانه‌های بی‌شکل که اکثرا شیشه‌ای هستند و دانه‌های بلوری شده، درحالی که یک فرمول شیمیایی دارند، دارای خواص متفاوتی هستند. برای سیمان معمولی، درصد ترکیبات حاصل از فعل و انفعالات فوق با داشتن درصد اکسیدهای موجود در کلینکر و با فرض اینکه کریستاله شدن کامل انجام پذیرفته باشد قابل محاسبه ‌است. چهار ترکیب اصلی سیمان عبارتند از: تری کلسیم سیلیکات، دی کلسیم سیلیکات، تری کلسیم آلومینات، تترا کلسیم آلومینو فریت؛ که به ترتیب با علائم اختصاری به صورت: C۴AF C۳A C۲S C۳S نامیده می‌شوند.

خواص ترکیبات اصلی سیمان

سیلیکات‌ها یعنی C۲S و C۳S ترکیبات اصلی و مهم سیمان بوده و مقاومت سیمان هیدراته شده به آنها بستگی دارد. اکسیدهای تشکیل دهنده این سیلیکات‌ها تاثیرات مهمی روی شکل اتمی و کریستالی و خواص هیدرولیکی آنها دارند. حضور C۳A در سیمان سودمند نیست. این ترکیب نقشی در مقاومت سیمان، به جز کمی در سن اولیه آن، نداشته و بعد از سخت شدن سیمان در صورت حمله سولفاتی با تشکیل سولفوآلومینات کلسیم (اترینگایت)  سبب خرابی بتن می‌شود. ولی C۳A در فرایند تولید در ترکیب اکسیدکلسیم با اکسیدسیلیسیم سهولت ایجاد کرده و سودمند است. C۴AF که به میزان کمی به وجود می‌آید در مقابل سه ترکیب دیگر نقش عمده‌ای در خواص سیمان ندارد. به هرحال این ترکیب با سنگ گج سیمان، سولفوفریت کلسیم تشکیل می‌دهد که این ماده هیدراتاسیون سیلیکات‌ها را تسریع می‌کند.

انواع بسته بندی سیمان

پاکتی

فله

جامبو بگ

قیر

کاربرد قیر نفوذی عمدتا در راهسازی است. برای مناطق با آب و هوای گرم­تر، از قیر سفت­تر (درجه نفوذ کمتر) و برای مناطق با آب و هوای سردتر، از قیرهای شل­تر( درجه نفوذ بیشتر) استفاده می‌شود.

تأمین انواع قیر برای مصرف داخلی و صادرات به صورت فلّه (Bulk) و بشکه (New Steel Drum) تحویل در کارخانه و FOB انجام می­پذیرد.

تأمین قیر توسط این مجموعه از کارخانجات پاسارگاد، جی و سایر پالایشگاه­های خصوصی معتبر و قابل رقابت در بازار عرضه می­شود.

شرکت نفت جی

شرکت نفت پاسارگاد

شرکت تولیدی قیر دژپا

 • قیر 40/50

اصطلاحا به گریدی از قیرهای پالایشگاهی گفته می‌شود که از هوادهی وکیوم باتوم برج تقطیر به دست آمده و درجه نفوذ آن بین 40 تا 50 دهم میلی‌متر است. بیشترین استفاده این نوع قیر در صنایع راهسازی، عایق کاری، ساختمان سازی و همچنین تولید قیرهای مایع است. از نظر محل استفاده، قیر85/100 بیشتر مناسب مناطق آب و هوایی سردسیر است.

 • قیر 60/70

اصطلاحا به گریدی از قیر­های پالایشگاهی گفته می‌شود که از هوادهی وکیوم باتوم برج تقطیر به دست آمده و درجه نفوذ آن بین 60 تا 70 دهم میلی­متر است. بیشترین استفاده این نوع قیر در صنایع راهسازی، عایق کاری، ساختمان سازی و همچنین تولید قیرهای مایع است. از نظر محل استفاده، قیر60/70 بیشتر مناسب مناطق آب و هوایی معتدل است.

 • قیر 80/100

اصطلاحا به گریدی از قیرهای پالایشگاهی گفته می‌شود که از هوادهی وکیوم باتوم برج تقطیر به دست آمده و درجه نفوذ آن بین 80 تا 100 دهم میلی متر است. بیشترین استفاده این نوع قیر در صنایع راهسازی، عایق کاری، ساختمان سازی و همچنین تولید قیرهای مایع است. از نظر محل استفاده، قیر 80/100 بیشتر مناسب مناطق آب و هوایی سردسیر است.

 • قیر 85/100

اصطلاحا به گریدی از قیرهای پالایشگاهی گفته می‌شود که از هوادهی وکیوم باتوم برج تقطیر به دست آمده و درجه نفوذ آن بین 85 تا 100 دهم میلی متر است. بیشترین استفاده این نوع قیر در صنایع راهسازی، عایق کاری، ساختمان سازی و همچنین تولید قیرهای مایع است. از نظر محل استفاده، قیر85/100 بیشتر مناسب مناطق آب و هوایی سردسیر است.